Проходження Венери диском Сонця трапляється чотири рази за 234 роки. Транзити Венери завжди проходять парою, і ця пара (тобто два проходження з інтервалом лише в декілька років) трапляються раз на 105 років або раз на 121 рік.
Причина настільки рідкісної періодичності цього явища полягає в тому, що орбіти Венери і Землі лежать у різних площинах. І транзит стає можливим тільки тоді, коли Венера, Земля і Сонце опиняються на одній лінії. Проходження Венери по диску Сонця з планети Земля можна було спостерігати лише сім разів: у 1631, 1639, 1761, 1769, 1874, 1882 і в 2004 роках. Проходження Венери дуже важливе для науки. У XVІІ і XVІІІ століттях, спостерігаючи проходження Венери сонячним диском, вчені змогли обчислити відстань від Землі до Сонця і отримати перші дані про атмосферу Венери.
Сучасне обладнання допомагає отримати дуже точну інформацію про місце знаходження планет та їхню масу, а також про відстань від них до Землі і Сонця. На початку розвитку астрономії отримати навіть приблизні дані про це було досить складно. Однак це не означає, що у 2012 році транзит Венери був лише красивим видовищем і не мав ніякої цінності для науки.