Мета: ознайомитися з електричною взаємодією заряджених тіл; навчитися отримувати електричні заряди різних знаків; визначити характер взаємодії однойменних і різнойменних електричних зарядів; визначити залежність електричних сил від величини зарядів тіл та відстані між ними.
Обладнання: скляна та ебонітова палички, шматочки шовку та хутра, два ізольованих штатива, дві гільзи з металевої фольги на шовкових нитках, набір з'єднувальних провідників, електрофорна машина, два паперових султани на підставках, скляна банка з пластиковою кришкою, великий металевий цвях, цигарковий папір.
Правила техніки безпеки
Під час виконання роботи акуратно розташуйте прилади на столі, звільнивши його від зайвих речей. Обережно працюйте з зарядженими тілами, не торкайтеся їх руками. Особливо будьте уважні при користуванні електрофорною машиною, пам'ятайте про можливість ураження електричним струмом.
Хід роботи
- Підвісьте обидві гільзи з металевої фольги на ізольованих штативах.
- Наелектризуйте скляну паличку за допомогою тертя об шматочок шовку, а потім доторкніться нею до однієї з гільз. Таким чином ви наелектризували гільзу.
- Зробіть те саме з другою гільзою. Тепер вони заряджені однаковими за знаком (однойменними) зарядами.
- Обережно перемістіть штативи так, щоб відстань між гільзами була найменшою. Спостерігайте поведінку гільз.
- Наелектризуйте так само обидві гільзи за допомогою ебонітової палички та шматка хутра.
- Повторіть дії п. 4.
- Зарядіть гільзи протилежними за знаком (різнойменними) зарядами. Для цього одну з гільз наелектризуйте за допомогою скляної палички і шовку, а другу — ебоніту і хутра.
- Повторіть дії п. 4.
- Зробіть висновки щодо можливості електризації тіл однойменними та різнойменними заря.дами та характеру взаємодії цих зарядів.
Заповнити бланк роботи
|